بورس با صف های خرید و فروش، هفته را شروع کرد

امروز دو دسته از سهم ها در بورس و فرابورس ایران جزو تاثیرگذارترین ها بر معاملات بودند؛ از یک طرف فرآورده های نفتی و شیمیایی با رشد تقاضا و افزایش قیمت روبرو شدند و از طرف دیگر سهم های بانکی صف فروش را تجربه کردند و به کاهش شاخص های بازار سرمایه دامن زدند.

بورس با صف های خرید و فروش، هفته را شروع کرد

به گزارش خبرنگاران، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 2330 واحد رشد کرد و به رقم 160 هزار و 774 واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با 220 واحد رشد تا رقم 27 هزار و 474 بالا رفت.

شاخص آزاد شناور نیز با 2189 واحد رشد عدد 174 هزار و 227 واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب 1633 و 5043 واحد رشد کرد.

بار دیگر پتروشیمی ها، پالایشی ها و برخی نمادها در گروه فلزات اساسی و معدنی بیشترین تاثیر را روی نوسان های شاخص بازار گذاشتند.

پتروشیمی پارس، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان چهار نمادی بودند که تاثیر بسزایی روی شاخص های بازار سرمایه داشتند. هر یک از این نمادها به ترتیب 198، 174 و 142 و 141 تاثیر افزاینده روی نماگرها داشتند.

در طرف مقابل، بانکی هایی که هفته گذشته در صف خرید به سر می بردند و فزونی تقاضا بر عرضه آنها سبب شده بود که با افزایش قیمت فزاینده روبه رو شوند و تاثیر بسزایی روی شاخص های بازار داشته باشند، امروز به کاهش شاخص های بازار دامن زدند.

بانک صادرات ایران، بانک تجارت، بانک ملت و بانک پارسیان از جمله این نمادها بودند که هر یک به ترتیب 73، 30، 22 و 16 واحد تاثیر کاهنده روی شاخص ها داشتند. در کنار این چهار نماد مخابرات ایران نیز تاثیر کاهنده ای بر شاخص های بازار سرمایه داشتند.

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری امروز عرضه ها از تقاضاها پیشی گرفت و قیمت ها کاهش را تجربه کرد، به طوری که در برخی از نمادهای تاثیرگذار این گروه صف فروش مشاهده می شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز کاهش قیمت ها مشهود بود و تعدادی از نمادهای این گروه تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشتند.

اما امروز در حرکتی متفاوت نسبت به روزهای گذشته در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای شاهد افزایش تقاضای خرید و صف سهامداران بودیم به طوری که در بسیاری از سهم های این گروه افزایش بیش از چهار درصدی قیمت مشاهده شد.

فلزات اساسی نیز روند افزایشی در قیمت بیشتر سهم های این گروه را شاهد بودند، اما شتاب افزایش قیمت ها به گروه فرآورده های نفتی نمی رسید.

گروه محصولات شیمیایی نیز همپای گروه نفتی با رشد قیمت روبرو شد و سهم های این گروه اکثرا با رشد قیمت روبرو بودند. شیمیایی ها امروز از ارزش معاملاتی بالایی نسبت به سایر گروه ها برخوردار بودند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم 597 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن 2.9 میلیارد سهم و اوراق مالی طی 146 هزار و 635 نوبت دادوستد بود.

آیفکس نیز با 29 واحد رشد امروز رقم 1865 واحدی را تجربه کرد. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم 319 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار عدد 642 میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بورس با صف های خرید و فروش، هفته را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس با صف های خرید و فروش، هفته را شروع کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید